تکنیک های سانتریفیوژ

سه شنبه 31 فروردين 1400
22:56
یزدان

تکنیک های سانتریفیوژ
سانتریفیوژ گاز
مقاله اصلی: سانتریفیوژ گاز

آبشار سانتریفیوژهای گازی در یک کارخانه غنی سازی ایالات متحده
فرایند سانتریفیوژ گاز از تعداد زیادی سیلندر چرخان به صورت سری و موازی استفاده می کند. چرخش هر سیلندر یک نیروی مرکز گریز قوی ایجاد می کند به طوری که مولکول های سنگین گاز حاوی 238U به صورت مماسی به سمت خارج سیلندر حرکت می کنند و مولکول های گاز سبک تر غنی از 235U به مرکز نزدیک می شوند. برای دستیابی به جداسازی مشابه ، به انرژی بسیار کمتری نسبت به فرآیند انتشار گاز قدیمی احتیاج دارد ، که تا حد زیادی جایگزین آن شده است و همین روش انتخابی فعلی است و از آن به عنوان نسل دوم یاد می شود. این یک فاکتور جداسازی در هر مرحله 1.3 نسبت به انتشار گازی 1.005 دارد ، که به معنی تقریباً یک پنجم انرژی مورد نیاز است. تکنیک های سانتریفیوژ گازی نزدیک به 100٪ اورانیوم غنی شده در جهان را تولید می کنند. انجام پروژه انجام پروژه های دانشجویی انجام انواع پروژه

سانتریفیوژ زیپ

نمودار اصول سانتریفیوژ گازی از نوع Zippe با U-238 با رنگ آبی تیره و U-235 با آبی روشن نشان داده شده است
سانتریفیوژ Zippe یک پیشرفت در سانتریفیوژ گازی استاندارد است ، تفاوت اصلی در استفاده از گرما است. پایین سیلندر چرخان گرم می شود و جریانهای همرفتی ایجاد می شود که 235U را به بالا به سیلندر منتقل می کند ، جایی که می توان آن را با اسکوپ جمع کرد. این طرح سانتریفیوژ بهبود یافته توسط Urenco برای تولید سوخت هسته ای مورد استفاده تجاری قرار می گیرد و توسط پاکستان در برنامه سلاح های هسته ای خود استفاده می شود.

تکنیک های لیزر
فرایندهای لیزر نوید ورودی انرژی کمتری ، هزینه سرمایه کمتر و سنجش دم پایین تر ، از این رو مزایای اقتصادی قابل توجهی است. چندین فرآیند لیزر بررسی شده یا در دست توسعه است. جداسازی ایزوتوپ ها توسط تحریک لیزر (SILEX) به خوبی توسعه یافته است و از سال 2012 مجوز فعالیت تجاری را دارد.

جداسازی ایزوتوپ لیزر بخار اتمی (AVLIS)
جداسازی ایزوتوپ لیزر بخار اتمی از لیزرهای تنظیم شده برای جداسازی ایزوتوپ های اورانیوم با استفاده از یونیزاسیون انتخابی از انتقال های فوق ظریف استفاده می کند. در این روش از لیزرهای تنظیم شده برای فرکانس های یونیزه اتم 235U و هیچ مورد دیگری استفاده می شود. یونهای 235U با بار مثبت سپس به یک صفحه با بار منفی جذب شده و جمع می شوند.

[ بازدید : 17107 ] [ امتیاز : 2 ] [ نظر شما :
]
نام :
ایمیل :
آدرس وب سایت :
متن :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) =D> :S
کد امنیتی : ریست تصویر
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به عمومی و مهندسی است. || طراح قالب avazak.ir
ساخت وبلاگ تالار خرید بک لینک خرید آنتی ویروس خرید آنتی ویروس موشن کده مجله زندگی بهتر سنگ لاشه عطر زنانه اصل چسب چسب پهن بازار چسب عطر مردانه اورجینال نایلون حبابدار خرید نایلون حبابدار
بستن تبلیغات [X]